Newsletter Brexit

4.1.2021 -

Nové informácie na vysoko aktuálnu téma Brexitu a nečakané uzatvorenie dohody o spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom prináša AK Prosman&Pavlovič

1.1.2021 -

S novým rokom vítame nových členov: Dynamik Holding, a.s., SWAN, a.s. a Asseco Solutions a.s.

Merry Christmas and all the best in the New Year

16.12.2020 -

Ďakujeme Vám

za spoluprácu v uplynulom roku  a do nového roku Vám želáme veľa šťastia, zdravia, osobných a pracovných úspechov!

Pozvánka na webinár

4.12.2020 -

Ste spoločnosť vyvážajúca do alebo dovážajúca z UK? Chcete sa dozvedieť  ako sa pripraviť na koniec prechodného obdobia medzi EÚ a UK? Pozývame Vás na II. časť webinára Brexit a colné povinnosti.

Pozvánka na webinár

26.11.2020 -

Čo sa mení v štátnych príspevkoch a v pracovnoprávnych vzťahoch v súvislosti s COVID-19? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovedia naši odborníci

TaylorWessing

TaylorWessing
Panenská 6
Slovak Republic

Telefón: +421 2 5263 2804
bratislava@taylorwessing.com

Andrej Leontiev
Telefón: +421 2 5263 2804

Taylor Wessing is a leading international law firm with a single-minded approach: to help its clients succeed by thinking innovatively about their business issues.

Taylor Wessing numbers around 950 lawyers working across 23 offices in Europe, the Middle East and Asia, offering an integrated service across the full range of practice areas, with core strengths in corporate, finance, real estate, IP and private wealth. The firm also has particular expertise in advising clients in North America, Brazil and India. Our Bratislava office was established in 2004.

The firm's globally renowned expertise in intellectual property underpins its strength in knowledge-based industries.

Taylor Wessing has a clear focus on supporting the fast growing industries of tomorrow and is active in:

• Consumer Brands
  • Energy & Environment