Slovenská kooperačná burza

25.5.2021 -

26. 5.2021 Vás pozývame  na podujatie Slovenská kooperačná burza 2021 ONLINE využite možnosť panelových diskusií,  online rokovaní, workshopu na tému Brexit či individuálnych konzultácií

Pozvánka na webinár

18.5.2021 -

Pozývame Vás na webinár, ktorý Vám ukáže možnosť poskytnutia zamestnaneckého benefitu - "Auto ako benefit"

Vítame medzi nami

1.5.2021 -

Predstavujeme Vám našeho nového člena - Colliers International - lídra v oblasti realitných služieb a správy investícií

Vítame nového člena

1.4.2021 -

Rozširujeme naše rady - do ISA rodiny vítame nového člena STAT-KON s.r.o. Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu! Váš ISA Team!

Pozvánka na webinár

25.3.2021 -

Pozývame Vás na webinár, ktorý Vám pomôže pochopiť ako zvládnuť kultúrne rozdiely pri obchodnom rokovaní a spolupráci v multikultúrnom tíme

SARIO

SARIO
Trnavská cesta 100
Slovak Republic

Telefón: +421 2 5826 0112
sario@sario.sk

CEO
Róbert Šimončič

Róbert Šimončič
Telefón: +421 2 5826 0112

The Slovak Investment and Trade Development Agency (SARIO) is a government-funded allowance organization that works under the supervision of the Ministry of Economy of the Slovak Republic. SARIO’s primary objective is to improve the standard of living of Slovak citizens by increasing employment and reducing regional disparities. The mission of SARIO is to promote growth and economic development, and improve the quality of life in Slovakia.

Strategic objectives of SARIO include - applying an effective framework for the support of foreign investors and increasing the portion of investors with high value-added production. Supporting such export activities of Slovak enterprises that would significantly increase the turnover of Slovak foreign trade.

• Creating a suitable investment and “business-friendly” environment in Slovakia
  • Supporting investment projects of domestic and foreign investors and providing all necessary ancillary services
  • Providing consultancy and finding solutions regarding individual state aid to investors
  • Searching for and database-creation of available premises