4.12.2020 -

Ste spoločnosť vyvážajúca do alebo dovážajúca z UK? Chcete sa dozvedieť  ako sa pripraviť na koniec prechodného obdobia medzi EÚ a UK? Pozývame Vás na II. časť webinára Brexit a colné povinnosti.

26.11.2020 -

Čo sa mení v štátnych príspevkoch a v pracovnoprávnych vzťahoch v súvislosti s COVID-19? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovedia naši odborníci

Slovenská kooperačná burza 2020

21.10.2020 -

Prestížne matchmakingové medzinárodné podujatie. Online registrácia je otvorená do 4. októbra!

20.10.2020 -

Brexit a colné povinnosti. Čo nastane od 1. januára 2021? Zvládnuté colné procedúry ako konkurenčná výhoda exportérov

ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2020

17.9.2020 -

Z prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce vyplýva, že slovenskí zamestnávatelia očakávajú na nasledujúci štvrťrok útlm náborových aktivít.

INŽINIERSKE STAVBY, a.s.

INŽINIERSKE STAVBY, a.s.
Priemyselná 6
042 45 Košice
Slovak Republic

stanislav.viskupic@iske.sk

Mr. Stanislav Viskupič
Telefón: +421 905 961 836

ROADS AND MOTORWAYS

The road and motorway construction project annual dominate the production program of Inžinierske stavby, a. s. accounting for approx. 65-70% of the total production output. In carrying on the construction business the company has completed almost 120 km of motorways and dual carriageways in Slovakia and the Czech Republic, and a variety of roadwork and rehabilitatio projects for regions, municipalities and private clients.

Thanks to more than 60 years of experience in Slovakia ISK can deliver a broad range of road works from conventional techniques to tailor made solutions benefitting from international expertise of Colas group and a network of Hot Mix Asphalt Plants.

BRIDGES

In bridge building, the company specializes in the construction of road bridges and motorway bridges made of reinforced concrete and pre-stressed concrete.

BUILDINGS AND INDUSTRIAL CONSTRUCTION

The range of services offered for buildings and industrial construction includes readiness and completion of new buildings and rehabilitation of manufacturing plants, industrial parks, a variety of factory halls, civil works for industrial installations, reservoirs, and other special works.

ASPHALT MIXES

Inžinierske stavby, a. s., as well as company Cesty Nitra belong to Colas Group. Together we offer a range of asphalt concrete manufactured by ten asphalt plants located throughout all of Slovakia . The computer-controlled and gas-powered plants meet the stringent qualitative and environmental limits. The total annual output of the plants is large enough to make the company one of Slovakia´s largest asphalt mix manufacturers. Inžinierske stavby, a. s. is also a founding member of the Slovak Asphalt Pavement Association.

• Company is owner of certificates for the following activities:

• Civil engineering, constructions, industrial, traffic, structural

constructions, renovation and reconstruciton.

• Production of prefabricated elements, steel structures, concrete and

asphalt mixes.

• Testing of mixtures and structures.

• Non-destructive testing of materials.

• Jaguar Land Rover s.r.o.

• U. S. Steel Košice, s.r.o.

• Bavint, s.r.o.-Penta group

• Rosum a.s.- Penta group

• NES-PAN & MARADA Development s.r.o.

• CTP Invest SK, spol. s r.o.

• Kaufland Slovenská republika

• TESCO STORES SR a.s.

• SEEB s.r.o.

• SLOVNAFT, a.s.

• HYUNDAI ENGINEERING SLOVAKIA s.r.o.

• INA SKALICA spol. s r.o.