4.12.2020 -

Ste spoločnosť vyvážajúca do alebo dovážajúca z UK? Chcete sa dozvedieť  ako sa pripraviť na koniec prechodného obdobia medzi EÚ a UK? Pozývame Vás na II. časť webinára Brexit a colné povinnosti.

26.11.2020 -

Čo sa mení v štátnych príspevkoch a v pracovnoprávnych vzťahoch v súvislosti s COVID-19? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovedia naši odborníci

Slovenská kooperačná burza 2020

21.10.2020 -

Prestížne matchmakingové medzinárodné podujatie. Online registrácia je otvorená do 4. októbra!

20.10.2020 -

Brexit a colné povinnosti. Čo nastane od 1. januára 2021? Zvládnuté colné procedúry ako konkurenčná výhoda exportérov

ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2020

17.9.2020 -

Z prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce vyplýva, že slovenskí zamestnávatelia očakávajú na nasledujúci štvrťrok útlm náborových aktivít.

SOUKENÍK – ŠTRPKA, s. r. o.

SOUKENÍK – ŠTRPKA, s. r. o.
Šoltésovej 14
Slovak Republic

Telefón: +421 2 322 02 111
Fax: +421 2 322 02 110
akss@akss.sk

CEO
David Soukeník, Peter Štrpka, Miroslav Hlivák

The law firm SOUKENÍK – ŠTRPKA was established in 2003. In one decade we have become the biggest Slovak law firm in terms of the number of lawyers, operating in whole Slovakia.

We are perfectly familiar with the Slovak legal environment and we understand its specifics. Depending on the client’s objectives we can assess individual cases in view of the transnational legal context. We communicate in Slovak, Czech, Hungarian, English and German language.

In addition to the Bratislava office, we have branch offices across Slovakia, namely in Žiar nad Hronom, Nitra, Vysoké Tatry and Košice which brings cost savings to our clients when requiring legal advice. As a result of the positioning of our branch offices we are closer to our clients, and we are also familiar with regional differences, which we can use for our clients’ benefit.

We provide legal services in all areas of law, in particular trade, civil, administrative and labour law. Our strengths include:

• Litigation, arbitration and debt collection
  • Company law and legal services outsourcing
  • Due diligence (Legal audit)
  • Competition laws
  • Energy law
  • Legislation
  • Insurance and damages compensation
  • Tax law
  • Development projects law and real estate law
  • Mergers and acquisitions

In providing legal services the security of data, documents and loyalty towards our clients is of the utmost importance. Professional ethics do not allow us to mention all our current clients (e.g. some of the world’s top 10 banks, company operating a chain of hypermarkets , car industry companies, etc.).  Our law firm has provided legal services in the process of entry of the majority of the Korean subcontractors of the Hyundai Kia Automotive Group. With their permission, we would like to mention some of our past and present clients:

• AGROFERT HOLDING, a.s.
  • Azet.sk, a.s.
  • CofaceAustriaKreditversicherung AG
  • ESIN group, a. s.
  • FagorEderlan Slovensko, a.s.
  • FOND NÁRODNÉHO MAJETKU SLOVENSKEJ REPUBLIKY
  • G4 Investičný klub
  • HeitmanRealEstate
  • MEROCO, a.s.
  • NAVI GRAF s.r.o.
  • PENAM SLOVAKIA, a.s.
  • Priemyselný park Štúrovo, a. s.
  • Respect Slovakia, s.r.o.
  • Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
  • Slovenská legálna metrológia, n.o.
  • Slovenský plynárenský priemysel, a.s.
  • Stars&FriendsGroup
  • O2 Slovakia, s.r.o.
  • Trenčianska vodohospodárska spoločnosť, a.s.
  • Vodohospodárska výstavba, š.p.