Aktuálne: Podujatia ISA zrušené do odvolania

19.3.2020 -

Vzhľadom k dalšiemu šíreniu koronavírusu a mimoriadnym opatreniam sú podujatia ISA zrušené.   O zmenách budeme informovať s ohľadom na ďalší vývoj situácie.

Prajeme pevné zdravie!

Noví členovia ISA

2.3.2020 -

Naša členská základňa sa rozrastá

Pozvánka na pracovné raňajky

20.2.2020 -

Commisioning ako nový trend pri uvádzaní budov do prevádzky a ako na Príručku pre prevádzku a údržbu budovy (PUVP/OMM)

Pozvánka na pracovné raňajky

13.2.2020 -

V spolupráci s Taylor&Wessing Vás srdečne pozývame na business breakfast k téme "Novinky v pracovnom práve pre rok 2020"

Anketa na tému vzdelávanie zamestnancov

20.1.2020 -

V spolupráci s Hospodárskymi novinami ponúkame možnosť členom ISA zapojiť sa do biznis ankety na tému Vzdelávanie zamestnancov. Pokiaľ máte záujem o publicitu vašich inovatívnych projektov alebo dobrej praxe vo vzdelávaní zamestnancov, napíšte obratom do našej PR agentúry na adresu caranek@seesame.com.

SOUKENÍK – ŠTRPKA, s. r. o.

SOUKENÍK – ŠTRPKA, s. r. o.
Šoltésovej 14
Slovak Republic

Telefón: +421 2 322 02 111
Fax: +421 2 322 02 110
akss@akss.sk

David Soukeník, Peter Štrpka, Miroslav Hlivák

The law firm SOUKENÍK – ŠTRPKA was established in 2003. In one decade we have become the biggest Slovak law firm in terms of the number of lawyers, operating in whole Slovakia.

We are perfectly familiar with the Slovak legal environment and we understand its specifics. Depending on the client’s objectives we can assess individual cases in view of the transnational legal context. We communicate in Slovak, Czech, Hungarian, English and German language.

In addition to the Bratislava office, we have branch offices across Slovakia, namely in Žiar nad Hronom, Nitra, Vysoké Tatry and Košice which brings cost savings to our clients when requiring legal advice. As a result of the positioning of our branch offices we are closer to our clients, and we are also familiar with regional differences, which we can use for our clients’ benefit.

We provide legal services in all areas of law, in particular trade, civil, administrative and labour law. Our strengths include:

• Litigation, arbitration and debt collection
  • Company law and legal services outsourcing
  • Due diligence (Legal audit)
  • Competition laws
  • Energy law
  • Legislation
  • Insurance and damages compensation
  • Tax law
  • Development projects law and real estate law
  • Mergers and acquisitions

In providing legal services the security of data, documents and loyalty towards our clients is of the utmost importance. Professional ethics do not allow us to mention all our current clients (e.g. some of the world’s top 10 banks, company operating a chain of hypermarkets , car industry companies, etc.).  Our law firm has provided legal services in the process of entry of the majority of the Korean subcontractors of the Hyundai Kia Automotive Group. With their permission, we would like to mention some of our past and present clients:

• AGROFERT HOLDING, a.s.
  • Azet.sk, a.s.
  • CofaceAustriaKreditversicherung AG
  • ESIN group, a. s.
  • FagorEderlan Slovensko, a.s.
  • FOND NÁRODNÉHO MAJETKU SLOVENSKEJ REPUBLIKY
  • G4 Investičný klub
  • HeitmanRealEstate
  • MEROCO, a.s.
  • NAVI GRAF s.r.o.
  • PENAM SLOVAKIA, a.s.
  • Priemyselný park Štúrovo, a. s.
  • Respect Slovakia, s.r.o.
  • Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
  • Slovenská legálna metrológia, n.o.
  • Slovenský plynárenský priemysel, a.s.
  • Stars&FriendsGroup
  • O2 Slovakia, s.r.o.
  • Trenčianska vodohospodárska spoločnosť, a.s.
  • Vodohospodárska výstavba, š.p.